„Луфтханза“ им го продава на Швајцарци европскиот кетеринг бизнис вреден повеќе од милијарда евра

Од:

Германската авиокомпанија Луфтханза објави денеска дека на швајцарската фирма „Гејтгруп“ му го продава својот европски бизнис за кетеринг и уште две други подружници на „ЛСГ Групацијата“ за угостителство и услуги, без да се открие висината на договорот за продажба.

Договорот се однесува на угостителската фирма „ЛСГ Европа“, добавувачот на храна за пакувања „Еверстат“ и операторот за малопродажба „Рингелтауб“, се вели во соопштението на Луфтханза.

Тие тројца членки на Групацијата ЛСГ имаат 7.100 вработени, и остварија приходи од приближно 1,1 милијарди евра минатата година.

Луфтханза додаде дека продажбата нема да има големо влијание врз нејзиниот профит оваа или следната година.

Би можело да ве интересира

Германија бара ослободување на уапсените демонстранти во Белорусија

А1он

Ново жариште во Германија, матуранти се заразиле на одмор во Хрватска

А1он

Германскиот здравствен систем засега се справува со новите случаи, вели министерот за здравство

А1он

Германија воведува задолжителен тест за коронавирус за сите од високоризични региони

А1он

Фановите од септември се враќаат на трибините во Германија

А1он

Германско лекарско здружение: Веќе се бориме со вториот бран на пандемијата

А1он