Лазаров: Економијата ќе ја проектира иднината, а не историјата

Од:

Кирил Лазаров, претседателот на Македонско – бугарската стопанска комора, претпладнево во „Студио 10“ на ТВ24 рече дека Македонците се повеќе се определуваат да ги заменат бугарските со српските зимски туристички центри поради политичката блокада од страна на Бугарија.

dobivaj vesti na viber

– На границата е сменет односот, не заради одлука на политичари, туку самата атмосфера е таква. Конобарот ќе те праша таму „Как,в си?“ (Што си ти?). Зошто да одам Банско и Боровец, ќе одам на Копаоник и Златибор. Но како што се растуриле односите, така и ќе се поправат. Брзо ќе се врати довербата и ќе се вратиме во нормала, рече бизнисменот.

Претседателот на македонско-бугарската комора Кирил Лазаров смета дека топката помеѓу двете земји е спуштена и дека новата власт во Бугарија ќе донесе позитивни промени во макдонско бугарскиот спор и очекува новите премиери Димитар Ковачевски и Кирил Петков да свртат нов лист во историјата на македонско-бугарските односи.

ПР Текст

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Со дијалогот со бизнис заедницата и со граѓаните ќе ја надминеме и оваа криза како победници

А1он

Ангелоски на „Дубаи Експо“: Произведуваме врвни производи, привлекувањето на странски инвестиции високо на агендата

Ана Ололовска

Лазаров: Меѓувладината седница во Софија покажува дека работите повеќе нема да бидат ставани под тепих

Ана Ололовска

Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден

А1он

Стопанската комора бара од „Македонска берза“ одложување на новите правила за котација и кодекс за управување

Азески: Кадровската политика приоритет во концептот „Комора на иднината“

Ана Ололовска