Лагард: Биткоинот треба да се регулира на глобално ниво

Од:

Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард денеска повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, велејќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се затворат сите „дупки“ во регулативата.

Биткоинот сега го купуваат обични луѓе, инвестициски фондови, па дури и големи корпорации. Некои земаат заеми за да ги зголемат набавките на крипто-валутата, чија вредност е скоро тројно поголема од минатиот март.

– Биткоинот е високо шпекулативно средство кое се користи за некои чудни деловни активности и некои интересни и целосно неприфатливи активности за перење пари“, рече Лагард на прес-конференција.

Таа не посочи конкретни случаи во кои се користела дигиталната валута за перење пари, но рече дека има информации дека се води кривична истрага против овие незаконски активности.

Со својот апел, шефицата на ЕЦБ се приклучи на голем број регулатори од целиот свет во повиците за примена на глобалните правила и на крипто-валутите.

– Мора да постои регулатива. Таа мора да се применува и да се договора на глобално ниво, а доколку некој го избегне тоа, тоа бегство ќе биде злоупотребено, рече Лагард.

Би можело да ве интересира

Биткоинот првпат надмина вредност од 30.000 долари

Биткоинот достига рекордна вредност од 28.917 долари

Биткоинот достигна рекордни 25.005 долари

Ана Ололовска

Пад на вредноста на биткоинот по веста за новиот вид на коронавирус

Ана Ололовска

Биткоин сега вреди најмногу откако е создаден, се менува за близу 23.000 долари

Ана Ололовска

Австриските банки имаат 94 милијарди евра во ЕЦБ

Ана Ололовска