КСС утре на протест во Прилеп, бара зголемување на платите во јавниот сектор и исплата на К-15

Од:

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) за утре најавува протест во Прилеп барајќи зголемување на платите во јавниот сектор, усогласеност со минималната плата и исплата на К-15 во јавниот сектор. КСС бара и работа без притисок и мобинг, почитување на законите и колективните договори и почитување на социјалниот дијалог.

– Почнуваме во Прилеп да го искажеме нашето незадоволство, но доколку не отпочнат преговори за покачување на платите во јавниот сектор и додека не се откаже Владата од трансферот на вработени од јавниот во приватниот сектор, ќе продолжиме и понатаму, истакна претседателот на КСС, Благоја Ралповски на денешната прес-конференција.

Барањата, како што посочи, се доставени до надлежните министерства и до Владата, но досега нема никакви преговори. Од Синдикатот се пожалија на опструкции за утрешниот протест од страна на некои институции кои, како што рекоа, утре организираат обуки за вработените на кои присуството е задолжително.

Би можело да ве интересира

Прилепчанец се расправал со сопругата, па и ја запалил ординацијата

Горан Наумовски

Пламна пожар во библиотека, повреден е еден пожарникар

ВИДЕО: Прилепчанка продава куќа на бугарски писател за минимум 100.000 евра, желба и е да ја купи Бугарија

Орце Костов

(ВИДЕО) Стевананџија: Инвестициите на Министерството за образование во прилепските училишта на историски највисоко ниво

Прилепчанка заврши во болница откако е удрена од автомобил

Прилепски малолетници пиеле алкохол во угостителски објекти

Горан Наумовски