Кристалина Георгиева: Коронавирусот ја става во опасност глобалната економија

Од:

Епидемијата на новиот коронавирус го загрозува обновувањето на глобалната економија, која е веќе кревка, предупреди денеска директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

Таа ја даде својата изјава во Ријад, по завршувањето на дводневната средба на министрите за финансии и на гувернерите на централните банки од земјите на Г-20.

– Вирусот Ковид-19, кој претставува светска здравствена вонредна состојба, ја наруши економската активност во Кина и може да го загрози обновувањето, истакна Георгиева.

Би можело да ве интересира

Пролетни средби на ММФ и Светската банка: Мерките на НБ придонесоа за јакнење на стабилноста на банкарскиот систем и на кредитирањето

ММФ: БиХ ќе има големи економски штети поради проблемот со вакцинацијата

Ана Ололовска

Папата Франциск ги повика ММФ и Светска банка да го намалат долгот на сиромашните земји

ММФ: Уделот на американскиот долар во глобалните девизни резерви на најниско ниво од 1995 година

ММФ одобри транша од 500 милиони долари од пакетот за спас на Пакистан

Ана Ололовска

Кристалина Георгиева поддржува одвојување 650 милијарди долари за закрепнување од пандемијата

Ана Ололовска