Крешник Бектеши – министер за економија

Од:

Новиот министер за економија Крешник Бектеши има завршено високо образование Применети уметности и науки претприемништво и развој на бизнис на Рочестер институтот на технологија во Њујорк, каде во 2008 година се стекнува и со звање бачелор на науки Применети уметнсти и науки (Менаџмент и бизнис администрација).

Како што се наведува во биографијата испратена со предлог-составот за влада во 2012 година магистрира на Универзитетот Шефилд во Солун на Менаџмент и стратегија – Логистика и менаџирање на ланец на набавки.

Работел во Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извоз на Република Македонија, а бил економски промотор во Швајцарија во периодот од јули 2016 до јануари 2017 година.

Бил економски промотор и во Белгија, во периодот од април 2011 до јули 2016 година.

Совршено зборува англиски, албански и македонски јазик, а има добро познавање на турски и другите јазици од регионот.

Би можело да ве интересира

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Ана Ололовска

Ќе се смени критериумот за категоризација на сместувачките капацитети, платформата достапна од 15 јуни

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска, Шуклева и Костадинов: Инвестираме во обнова и модернизација на преносната енергетска мрежа

Ана Ололовска

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Ана Ололовска

Подготовка на инфраструктурата во зоните за повеќе инвеститори по здравствената криза

Ана Ололовска

Царовска: Уредбите тековно се носат, со посебна сериозност ги разгледуваме барањата на странските инвеститори

Ана Ололовска