Ковачевски: Успеавме, просечната плата надмина 30.000 денари

Од:

Премиерот Ковачевски преку видео обраќање се заблагодари на сите владини претставници во овој и минатиот мандат за трудот кој го вложиле во реализација на едно од најважните ветувања на Владата, просечна плата од над 30.000 денари.

dobivaj vesti na viber

„Владата предводена од СДСМ го реализираше едно од најважните ветувања дадено пред граѓаните уште во 2017, просечна плата од над 30.000 денари.

Покачувањето на платите и вложувањето во стандардот на граѓаните е политика на која останавме доследни. И покрај сите опструкции од опозицијата и блокирани закони за раст на платите, платите во континуитет растат.

Малку кој веруваше дека ќе имаме просечна плата од 30.000 денари. Ова ветување беше мета на критика и потсмев, но со доследни политики успеавме да го реализираме“, рече Ковачевски.

„Во време на голема економска криза сфаќаме колку е значајно вложувањето во приходите на граѓаните и работниците. Со покачувањето на платите се штитиме од големиот раст на цените, а Буџетот го насочуваме онаму каде е најпотребно. Пред нас е тешка зима во која ќе ги вложиме сите сили да ги намалиме ценовните шокови. Сакам да ве уверам, дека Владата е целосно посветена и подготвена за се што претстои. Ќе работиме максимално одговорно, посветено и ефикасно во интерес на граѓаните.

За крај, изразувам благодарност на сите членови на Владата во овој и минатиот мандат кои доследно и посветено работеа на остварување на ова ветување. Докажавме дека ветувањата ги исполнуваме и од зацртаните цели не отстапуваме“, додаде премиерот.

Би можело да ве интересира

Европски синдикати: Работниците не можат повеќе да ги плаќаат сметките за енергија

А1он

Каевски: Просечната плата во јуни 31.869 денари, раст од 10,9 отсто, следува раст на платите во сите сектори

Катерина Павлова-Николовска

Просечната нето плата во Црна Гора во јуни 708 евра, за 2,1 отсто пониска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечната плата над 500 евра

Колева: Со СДСМ платите растат и во криза, просечната плата е близу 30.000 денари, минималната 18.000 денари,