Ковачевски: Се заработува на грбот на граѓаните – не сакаат да испорачаат леб оние кои добија најголеми субвенции за струја

Од:

Компаниите кои не сакаат да произведуваат и испорачуваат леб се тие компании кои добија најголеми субвенции за електричната енергија, изјави Премиерот Димитар Ковачевски

Дециден е дека одлуката да се замрзне цената на белиот и полубелиот леб, е донесена врз основа на законите за трговија, за заштита на потрошувачи и заштита од конкуренција.

-Сите законски одредби ќе бидат искористени. Ние тоа го кажавме и на прес-конрефенцијата, дека прво ќе настапи замрзнување на цената на овие основни прехранбени производи, потоа ќе бидат искористени и други мерки. Морам да искажам разочарување од дел од производителите, бевте сведоци дека беа објавувани сметки дека таков тип на леб некои го продаваат и по 50 денари во доцни ноќни часови. Се заработува на грбот на граѓаните. Во вакво време кога сите треба да покажеме солидарност, тоа по мене е нешто најлошо што може да го направи една компанија, рече Ковачевски.

Тој им се заблагодари на оние фирми кои ја почитуваат владината одлука за замрзнување на цената.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски – Зеленски: Македонија продолжува со поддршката за Украина

Од денеска не важат замрзнатите цени на храната – се стравува дека нагло се ќе поскапи

Анита Петровска Рајковиќ

Ковачевски: Стратешка цел на Северна Македонија е полноправното членство во ЕУ до 2030 година

Горан Наумовски

Од денеска основните производи со „одмрзнати“ цени, поскапувања не се очекуваат

Горан Наумовски

Средба Ковачевски-Макрон: Македонија ја има француската поддршка за реализирање на европската агенда

Битиќи: Нема услови да се зголемат цените на производите по одмрзнувањето, но ќе реагираме ако има потреба

Ана Ололовска