Косово примено во Развојна банка на Советот на Европа

Од:

Вчера во Малта, на состанокот на директорот на Развојната банка на Советот на Европа, Косово е примено како полноправна членка на оваа финансиска институција.

И покрај силното лобирање во Советот на Европа и резолуцијата на пратениците на Германија и Холандија, Косово до сега не успеа да стане член на најстарата унија на европските држави.

Веста на Косово е дочекана како уште една победа во признавањето на независноста во мултилатералната организација.

-Влезот на Косово во Развојната банка на СЕ е резултат на долготрајна работа на Министерството за надворешни работи и повеќето интеракции кои што ги имавме во Советот на Европа последните месеци-ијзави министерот Енвер Хоџај.

Банката е основата во 1956 година и во својата агенда има реформи и дава социјална поддршка на загрозените слоеви, во разни делови на европските држави.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Горјан Грнчаровски

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

На косовската граница немало српски полицајци, туку заедничка патрола на КФОР и српската војска

А1он

Премиерот на Косово најави извештај по информациите за присуство на српската Жандармерија на Косово

Ландов

Експретседателот на Косово, Пацоли, пријавил дека поседува имот од стотици милиони евра, куќи и хотел во странство

Ландов

Болтон смета дека Белград и Приштина можеби се далеку од решавање на нивниот спор

Ландов

Leave a Comment

11 + 15 =