Конфискувани 700 милиони долари од Банкмен-Фрид

Од:

Американските федерални обвинители заплениле имот од речиси 700 милиони долари од основачот на „FTX“, Сем Бенкмен-Фрид, главно во форма на акции на Robinhood, се вели во судската пријава што ја објави Ројтерс.

Тој беше обвинет за кражба на милијарди долари од клиенти на берза за криптовалути, со цел да ги исплати долговите на неговиот „хеџ“ фонд фокусиран на крипто.

Се изјасни за невин, а судењето е закажано дури за во октомври годинава.

Американското Министерство за правда го обелодени запленувањето на акциите на Robinhood претходно овој месец, а вчера достави комплетна листа на запленети средства, вклучувајќи готовина чувана во различни банки и средства депонирани на крипто берзата Binance.

Сопственоста на запленетите акции на Robinhood, проценети на околу 525 милиони долари, беше предмет на спорови меѓу Сем Банкмен-Фрид и крипто фирмата BlockFi, која банкротираше.

Би можело да ве интересира

„Кралот на криптовалутите“ од домашен притвор се враќа во затвор

Горан Наумовски

Кралот на криптовалутите кој е уапсен во Подгорица ја негираше вината: Понуди 400.000 евра да се брани од слобода

Најбараниот криминалец во светот се криел на Дедиње, неговиот сосед бил висок функционер во српското МВР

Ана Ололовска

Голема акција против бугарска банка за криптовалути

Голема измама со криптовалути, уапсени измамници од Бугарија, Србија и Кипар

Банкман-Фрид екстрадиран во САД, бил пријавен од двајца негови поранешни колеги и пријатели

А1он