Конференција за поттикнување на политички дијалог за чиста, достапна и безбедна енергија

Од:

Конференција за поттикнување на политички дијалог за чиста, достапна и безбедна енергија во Република Северна Македонија ќе се одржи денеска во хотел Дабл Три Хилтон, информираат од МАЦЕФ- Центар за енергетска ефикасност на Македонија.

dobivaj vesti na viber

Конференцијата се реализира во рамки на проектот „Дијалог за енергетска транзиција на Западен Балкан“, финансиран од Министерството за одржлив развој и туризам на Република Австрија, а локално спроведуван од МАЦЕФ.

Настанот претставува поттик за поширока дебата за приликите, можностите, предизвиците и политичката расположливост за придвижување на државата кон одржливост и високо ниво на заштита на животната средина, се наведува во соопштението од МАЦЕФ.

Би можело да ве интересира

Украина извезува електрична енергија во Европската унија

Кузеска: Останува мерката за субвенционирање на цената на струјата до 80 отсто за граѓаните, се спречува драматично поскапување

РКЕ: Цената на струјата ќе се зголеми во просек за 7,4 %

Ана Ололовска

РКЕ ги објави пресметките на ЕВН: од поскапување ќе се спасат само оние што најмалку трошат

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со новото покачување на струјата

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски: АД ЕСМ нема да дозволи големо покачување на цената на струјата за домаќинствата

Ана Ололовска