Компанијата „Спејс Екс“ на Илон Маск отпушта 10 отсто од вработените

Од:

Kомпанијата на Илон Маск, Спејс Екс (Space X) соопшти дека отпушта 10 отсто од вработените односно околу 6.000 луѓе поради потребата да се намали работната сила.

– Таоа беше многу тешка одлука, се вели во е-маил што на вработените им го упати претседателката на компанијата Гвејн Шотвел известувајќи ги за отказите.

Во пораката таа нагласува дека компанијата на отпуштените работници ќе им обезбеди двомесечни плати и други социјални давачки, објави Лос Анџелес Тајмс.

– За да продолжи да задовoлува потреби на свои клиенти и успешно да развива вселенски бродови и глобален интернет базиран во вселената, компанијата Спејс Екс мора да го намали бројот на вработени, објаснува Шотвел во писмото до вработените. Весникот додава дека таа компанија и претходно повремено намалувала број на вработени.

Би можело да ве интересира

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Ана Ололовска

Илон Маск не е веќе најбогатиот човек во светот

Катерина Павлова-Николовска

„Спејс Икс“ лансира ракета носач со 60 микросателити

Ана Ололовска

Маск го повика Путин на онлајн разговор, за Кремљ понудата е „многу интересна“

Жарко Настоски

Илон Маск купи биткоини за 1.5 милијарди долари, автомобилите Тесла ќе може да се купат со криптовалутата

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ракетата „Старшип“ на компанијата на Маск одново се урна при тест

Ана Ололовска