Коен: Инвестирајте во младите, покажете им дека имаат можности дома

Од:

Инвестирајте во младите, покажете им дека имаат можности дома, порача Коен Давидс, извршен директор на Светска банка на првиот ден од Меѓународниот економско-финансиски форум што се одржува во Скопје во организација на Министерството за финансии.

– Треба да се создадат можности за младите, да се инвестира во нив бидејќи регионот се соочува со одлив на мозоци. Важно е да им се покаже на младите дека имаат повеќе можности тука, важно е тие да си го најдат своето место во општеството, рече Коен на третиот панел што се одржа попладнево, а на кој се дебатираше за доброто управување и општествената кохезија.

Оцени дека антикризните пакети што беа воведени во земјава за време на пандемијата се добри, потенцирајќи дека помошта треба да биде таргетирана односно да стигне до оние на кои им е најпотребна. Според Коен, потребно е да се продолжи и со вакцинацијата на населението.

Во однос на проекциите рече дека очекувањата се оптимистички, а регионалната соработка и преговорите за пристапување со Европската унија се важен дел за да се постигне тоа.

Би можело да ве интересира

ММФ: Цените на енергијата треба да паднат на почетокот на 2022 година

А1он

Извршниот одбор на ММФ ја потврди целосната доверба во Георгиева

Ана Ололовска

Светска банка со подобрена прогноза за растот на БДП на земјава во 2021 година

Сенатори со писмо до Бајден за спорот со Кристалина Георгиева од ММФ

Ана Ололовска

„Економист“ во редакциска колумна ја повика Кристалина Георгиева да се повлече од функцијата директор на ММФ

А1он

Македонија најбезбедна земја на Западен Балкан

Катерина Павлова-Николовска