ККС против предлогот за намалување на платите во јавната администрација

Од:

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска реагираше на предлогот за намалување на платите во јавната администрација. За нив, овој предлог е неприфатлив.

Предлагаат да се консултираат експерти и да се носат поприфатливи предлози во оваа ситуација во која државата се справува со коронавирусот.

– Сега се поставува прашањето како наеднаш стопанството колабира за две недели или истото дишело на шкрги две години. Како буџетот пред две недели беше во топ форма, а сега наеднаш издиша или се држи на шкрги две години. Сега е моментот да погледнеме на вистината во очи, да ја признаеме грешката, нема повеќе простор за манипулација и во интерес на државата и целата нација да се побара помош од целата експертска јавност во државата, се наведува во соопштението од КСС.

Од Синдикатот велат дека нема да прифатат минимална плата и бараат заштита од државата.

– Задолжете се, имате начин и можност, но немојте да не деградирате, велат од КСС.

Оттаму изразуваат поддршка до здравствените работници, полицијата, Армијата и до сите вработени во маркетите кои работат во интерес на сите граѓани.

Би можело да ве интересира

Просечната плата во декември 28.294 денари, забележан раст од 5,4 отсто

Ана Ололовска

(ВИДЕО) КСС: Ќе ги преземеме сите легитимни мерки доколку не престанат притисоците врз синдикатот и членовите на синдикатот

Ана Ололовска

Просечната нето плата во октомври изнесувала 27.899 денари

Ана Ололовска

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

Ана Ололовска

КСС: Недела ден за одмор и 50 отсто поголема дневница за оние што ќе работат, се друго ќе биде дискриминирање и селектирање

Ана Ололовска

КСС бара цела плата за работниците кои се во излоација или на боледување поради КОВИД-19

Жарко Настоски