Ќе се дигитализира секторот туризам

Од:

На денешната седница 106. седница Владата усвои Информација за креирање, реализација и имплементација на соодветен информациски систем за дигитализација на туристичко-угостителскиот сектор е-туризам.

Според Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, целта на овој информациски систем за дигитализација на дел од услугите во овој сектор е креирање на национална дигитална алатка за собирање податоци на давателите на услуги за сместување и нивните сместувачки капацитети на територијата на Република Северна Македонија, како и да се врши пријавување и одјавување на туристи од страна на давателите на услуги за сместување преку Интернет, се посочува во владиното соопштение.

Дополнително, како што се наведува во соопштението од владината прес-служба, платформата е-туризам ќе нуди можност да врши утврдување и контрола на даноците врз основа на пријава и одјава на туристи и податоци за индивидуални сместувачки капацитети, како и известување за статистичките податоци во реално време на дневна основа или со интервал не повеќе од 24 часа.

Би можело да ве интересира

Студенти на Факултетот за туризам во Охрид освоија Гран при и пет медали на 18. Меѓународен гастрономски натпревар во Истанбул

Ана Ололовска

Отворен Саем за туризам во Скопје

Ана Ололовска

Дојран креира понуда за привлекување туристи во текот на цела година

Ана Ололовска

Со грант од преку 700 илјади евра Крушево соработува со Елбасан на промоција на туризмот

А1он

Јаневски: Конкуренцијата е голема, мора да го прилагодиме туризмот за да не заостанеме

Ана Ололовска

Единаесет руски тур-оператори ќе лансираат програми за зимски туризам во Македонија

Ана Ололовска