Кина во 2013-та за развој на железница ќе инвестира 100 милијарди долари

Од:

Кина во 2013 година во развој на железницата ќе инвестира околу 100 милијарди долари.

dobivaj vesti na viber

Кинеското Министерство за железници соопшти дека во таа држава минатата година се изградени околу 5.200 км. железнички пруги. Се очекува оваа година во изградба на железнички пруги да се вклучат и локалните власти, големи компании и приватни инвеститори.

Во рамки на петгодишниот план за развој до 2015 година треба да се оспособат околу 18.000 линии на брза железница и околу 40.000 линии за стандардна железница. До 2015 година плановите на кинеските власти се изградба на околу 120.000 км. железничка мрежа.

Би можело да ве интересира

Кина не и помага на Русија

Кина загрижена поради новиот стратешки концепт на НАТО

Ана Ололовска

Кина ги преполови карантинските денови за патниците кои пристигнуваат од странство

Ана Ололовска

Г-7 со инвестициска иницијатива за намалување на влијанието на Кина

ВИДЕО: Драматично спасување на жена заглавена во автомобил во поплавите во Кина

Катерина Павлова-Николовска

Кинескиот претседател ќе го посети Хонг Конг