Кина ќе изгради повеќе од 600.000 базни станици за 5Г

Од:

Кина ќе изгради повеќе од 600.000 базни станици во 2021 година, соопшти кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија.

– Кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија ќе ја подобри изградбата, покриеноста и спроведувањето на мрежата 5Г низ Кина во текот на 2021 година, изјави Ксијао Јакинг на прес-конференција.

Тој доаде дека Министерството ќе работи на оптимизирање и надградба на мрежата, зголемување на бројот на корисници на повеќе од 200 милиони и борба против кршењето на правата и интересите на корисниците на апликациите.

Би можело да ве интересира

Спасувачка акција за извлекување на 21 кинески рудар

Кина ќе гради уште еден космодром

Ана Ололовска

Кина на смрт осуди двајца поранешни функционери Ујгури од Синџијанг за сепаратизам

Ана Ололовска

Кина изведува поморски воени маневри крај брегот на Тајван

Во Кина со наредба на властите двапати неделно ќе се прикажуваат пропагандни филмови

Кина подолго време ја вознемирува дописничката на Би-Би-Си, критикува Брисел

Жарко Настоски