Јункер е за зголемување на буџетот на ЕУ

Од:

Во актуелната криза со пандемијата станува збор за здравјето на луѓето, за живот и смрт, и кон тоа треба да се има сосема поинаков однос од сите други претходни кризи во ЕУ, рече поранешниот претседател на Европската комисија Жан-Клод Јункер, кој е за поддршка на зголемување на буџетот на ЕУ.

„Потребно е масовно зголемување на буџетската рамка на ЕУ до 2027 година“, рече Јункер за виенскиот весник Стандард.

Предлогот на Европската комисија веќе не е доволен, тврди тој.

Долгогодишниот шеф на Еврогрупата вели дека тој во основа го поддржува концептот на европски обврзници и дека тој самиот ги предложил во евро-кризата во 2010 година, но додава дека такво нешто не може да се направи преку ноќ.

„Тоа трае предолго, а сега итно е потребна помош“, истакна Јункер.

Тој рече дека ги поддржува тековните предлози, како што е можноста да се мобилизираат 410 милијарди евра од Европскиот фонд за солидарност, како и преку заемите на ЕИБ.

Би можело да ве интересира

ЕУ нема став за повлекувањето на американската војска од Германија

А1он

Советот на ЕУ одлучи да не ги отвора границите на Унијата за земјите од Западен Балкан

А1он

ЕУ потпиша договор за набавка на 30.000 дози од лекот „Ремдесивир“ за третман на Ковид-19

А1он

ЕУ бара детално објаснување од српските власти околу проверката на сметките на невладините организации

А1он

Дендиас: ЕУ-интеграцијата на С Македонија и Албанија е стратешки избор и за Бугарија и Грција

Ана Ололовска

Недемократските тези и популистички изјави и услови може да го отежнат стартот на преговорите со ЕУ, предупредува Советот на амбасадори

Ана Ололовска