Јовановски: Сега ги плаќаме слабостите во нашата економија од пред 30 години

Од:

„Треба да разбереме дека во нашата економија сега излегуваат слабостите, ние сега ја плакаме цената за изминатите 30 години, енергетските проблеми не можат да се решат преку ноќ, но ние гледаме што може да се направи и сега ја релативизираме ситуацијата“, посочи Зоран Јовановски потпретседател на Стопанската комора на денешната прес конференција.

dobivaj vesti na viber

– Во овој момент нема поголем проблем за македонската економија од проблемот со цената на струјата затоа Стопанската комора се фокусираше на ова прашање. Ова не е актуелно само во моментов туку е важно и за нашата иднина. Цената во регионот е пониска од нашата, затоа ги прави нашите компании неконкурентни – посочи Јовановски.

Како што вели тој, на компанија членка на комората, сметката за струја и е шест пати поголема од ланската година. Лани за јули платила еден милион денари, годинава за јули шест.

„Треба да се реагира, очекуваме соодветна реакција од владините претставници. Владата ке го разгледува ова прашање оваа недела, се надевам ќе се согласат со нас за сериозноста на проблемот. Поентата е дека постои можност да се зголеми домашното производство. Пропаѓањето на дел од компаниите креира лоша редица“, вели тој.

Според Јовановски компаниите укажуваат дека се подготвени, а бизнисите во најдобар интерес е да штедат и да ги редуцираат трошоците на минимум.

Би можело да ве интересира

Бизнисмените предупредуваат: Можни се отпуштања без државна помош и поевтина струја

Орце Костов

Туристичко-угостителската комора подготвена да обезбеди 5.000 работници за спас на секторот

Ковачевски: Со дијалогот со бизнис заедницата и со граѓаните ќе ја надминеме и оваа криза како победници

А1он

Ангелоски на „Дубаи Експо“: Произведуваме врвни производи, привлекувањето на странски инвестиции високо на агендата

Ана Ололовска

Лазаров: Меѓувладината седница во Софија покажува дека работите повеќе нема да бидат ставани под тепих

Ана Ололовска

Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден

А1он