Јапонија влезе во рецесија во првиот квартал од годинава

Од:

Јапонската економија влезе во рецесија во првиот квартал на 2020 година, бидејќи пандемија со Ковид-19 прекина производство, извоз и потрошувачка, како и стравувања дека може да има уште потешки времиња.

Јапонската Влада денеска објави дека бруто домашниот производ паднал во реални услови во периодот јануари-март за 3,4 проценти на годишно ниво, според сезонски прилагодените податоци. На квартално ниво, падот беше 0,9 проценти, пренесува Си-ен-би-си.

Извозот потона 21,8 проценти, приватните инвестиции во градбата на станови за скоро 17 проценти и потрошувачката на домаќинствата за 3,1 отсто.

Аналитичари очекуваат ситуацијата да се влоши бидејќи, велат тие, третата по големина светска економија се соочува со најголемиот предизвик од Втората светска војна.

Би можело да ве интересира

Јапонија: Абе го посети регионот погоден од поплавите, во кои загинаа 68 лица

Ана Ололовска

Рекорден број на новозаразени со Ковид-19 во Токио

Ана Ололовска

Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија

Ана Ололовска

Во поплавите во Јапонија загинаа најмалку 62 луѓе

Ана Ололовска

Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио

Ана Ололовска

ВИДЕО: Поплави и на север во Јапонија, евакуација на 3,6 милиони жители

Ана Ололовска