Извршниот директор на Тошиба поднесе оставка

Од:

Претседателот и извршен директор на „Тошиба“, Нобуаки Куруматани поднесе оставка, се вели во соопштението на јапонскиот мултинационален конгломерат.

Компанијата со седиште во Токио истакна дека извршниот директор го предложил писмото за оставка на состанокот на одборот и дека оставката е ефективна од денеска.

Оставката на Нобуаки Куруматани доаѓа во време на контроверзии околу понудата од 20 милијарди долари пред една недела од ЦВЦ Капитал Партнерс (CVC Capital Partners) за купување на јапонскиот конгломерат.

Во тоа време Куруматани беше шеф на јапонското работење на инвестицискиот фонд „Капитал Партнерс“, пред да ја преземе својата позиција како извршен директор на „Тошиба“ во 2018 година.

Тоа покрена неколку прашања, и внатре и надвор од јапонската компанија, во врска со сегашниот извршен директор, кој исто така водеше дискусии во бордот за можна аквизиција на „Тошиба“.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја продолжи вонредната состојба до крајот на мај

Ана Ололовска

ВИДЕО: Силен земјотрес го погоди северниот дел на Јапонија

Ана Ололовска

Јапонија забрани најголемата нуклеарна централа во земјата да продолжи со работа

Ана Ололовска

Македонскиот амбасадор во Тирана преговара кочанскиот ориз да се нуди во јапонски ресторани низ Европа

Жарко Настоски

Јужна Кореја бесна на Јапонија за планот за испуштање на радиактивна вода од Фукушума во океанот

Ана Ололовска

Јапонија одлучи да испушти во морето милион тони контаминирана вода од Фукушима

Ана Ололовска