Ивент индустријата од денес на протести пред Влада

Од:

Денес во 12 часот пред Владата започнува протестот на компаниите од индустријата за организација на настани.

Тие најавија протести секој ден од 12 до 15 часот сé до постигнување на взаемно прифатливо и одржливо решение.

„Тоа што Владата деновиве го претставува како помош, ниту е помош ниту е планирано да бидат опфатени сите засегнати компании. Да потсетиме, според официјалната статистика на Централниот регистар, нашиот сектор има пад на промет од 62,103% за 2020 година и тоа е можеби највисокиот пад споредено со другите индустрии. Нашите компании се пред колапс“, велат од Асоцијацијата ИВАП.

Би можело да ве интересира

Трет ден протести на Ивент индустријата пред Влада

Ана Ололовска

Ивент-индустријата продолжува со протести пред Владата и денеска

Ана Ололовска

ИВАП: Компаниите од индустријата за организација на настани се пред колапс

Ана Ололовска

Асоцијација ИВАП бараат средба со Владата и решение за нивната работа најдоцна до 29 март

Ана Ололовска

ВИДЕО: „ПОМЕН – една година тишина“, компаниите за организирање настани протестираа пред Владата

Габриела Димковиќ-Мишевска

Ивент компаниите в понеделник на собир ќе побараат од Владата да изнајде начин и да им помогне

Ана Ололовска