Иванка Трамп ја одби работата во Светска банка

Од:

Иванка Трамп, виш советник и ќерка на американскиот претседател Доналд Трамп, одби работа во Светска банка, бидејќи е „задоволна со сегашната функција што ја има во администрацијата“.

Доналд Трамп неодамна за списанието „Атлантик“ изјави дека на својата ќерка и понудил работа во Светска банка бидејќи, како што рече, „добра е со бројки“.

Иванка беше ангажирана во процесот за избор на кандидати за претседател на Светска банка. Избран е Дејвид Малпас, за кого оцени дека „ќе заврши добра работа“.

На прашањето дали планира да се кандидира за претседател на САД, таа одговори дека не се гледа на таа функција во иднина.

Моментално Иванка Трамп е во Африка каде што ја промовира иницијативата за глобален развој и просперитет на жените.

Би можело да ве интересира

Светска банка одобри заем од 500 милиони евра за Хрватска

Ана Ололовска

Иако здравствениот систем пука по шевови, непотпишаниот кредит од Светска банка одложен за да не се политизира

Маја Илиевска-Пачемска

Филипче: Заменик-министерката за финансии ги блокира средствата од Светска банка за квалитетен третман на пациентите со Ковид-19

А1он

Влада: Димитриеска-Кочоска и понатаму одбива да го потпише договорот за заемот од Светска банка

А1он

Светска банка: БДП на Србија годинава ќе забележи пад од 2,5 проценти

А1он

Светска банка: Најголем глобален пад во економијата од Втората светска војна

Ана Ололовска