Италијанскиот премиер Конте ги отфрли шпекулациите за откажување од еврото

Од:

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека Италија останува во Еврозоната, откако каматните стапки на италијанскиот долг скокнаа по шпекулациите дека Владата размислува за враќање на лирата како национална валута.

Финансискиот удар почна кога претседателот на Комисијата за буџет на Долниот дом на италијанскиот Парламент, Клаудио Борџи изјави дека е „убеден оти со враќање на своја валута, Италија ќе го реши најголемиот дел од своите проблеми“.

– Италија е основач на Европската унија и на Европската монетарна унија и сакам да потенцирам дека еврото е наша валута и тоа за нас е неотповикливо. Каква било друга изјава треба да се смета како самостоен, индивидуален став кој нема никаква врска со политиките кои ги води мојата Влада, изјави Конте.

Борџи, кој е член владејачката десничарска партија Лигата на министерот за внатрешни работи Матео Салвини, по критиките од Конте, преку Твитер, објави дека овој негов личен став не е дел од коалицискиот договор меѓу Лигата и Движењето 5 Ѕвезди.

Би можело да ве интересира

Еврото се задржа блиску до 1,13 долари

Ана Ололовска

Никој не го сака еврото како своја валута повеќе отколку Романците, покажува ново истражување

Жарко Настоски

Левот оди во историјата, Бугарија ќе го воведува еврото од 2024 година

Жарко Настоски

Почина Роберт Мандел, еден од архитектите на еврото

Ана Ололовска

Италијанскиот премиер веројатно ќе поднесе оставка поради политички маневар за нов мандат

Жарко Настоски

Kонте бара ЕУ да ги усогласи правилата за прославата на Божиќ и за скијачките центри

Жарко Настоски