Италија блокира нов кинески обид за преземање стратешка компанија

Од:

Италијанскиот премиер Марио Драги стави вето на трето преземање стратешката компанија од Кина откако неговата влада ја презеде функцијата во февруари, покажа официјалната жалба на групата од Хонг Конг.

Кинеската компанија Zhejiang Jingsheng Mechanical соопшти дека Рим го блокирал нејзиниот обид да основа заедничко вложување со филијалата на U.S. Applied Materials во Хонг Конг за купување на нејзиниот бизнис во Италија, кој продава опрема за ситопечат.

Компаниите се ангажирани во развојот и производството на материјали за фотоволтаични системи, полупроводници и друга електронска опрема. Италијанската влада одлуката за блокада ја донела на седницата на 18 ноември, соопштија два владини извора, додавајќи дека министерот за индустрија Џанкарло Џорџети препорачал вето, тврдејќи дека преземањето може да има последици во стратешкиот сектор за производство на полупроводници.

Би можело да ве интересира

Кина, Русија и Иран утре почнуваат заеднички поморски вежби во Индискиот Океан

Кина: Омикрон можеби ќе може да „пристигне“ по пошта

Ана Ололовска

Си: Глобалната конфронтација води до катастрофални последици

Ана Ололовска

ВИДЕО: Медицинска сестра „вакцинирала“ антиваксери во марамче

Ана Ололовска

Кина со најмногу новозаразени во последните две години

Ана Ололовска

Кина апелира да не се порачуваат артикли од странство поради сојот омикрон

Ана Ололовска