Истанбул прв во светот по заработка од туризам

Од:

Истанбул минатата година беше прв на листата на градови во светот според придонесот од туризмот на бруто домашниот производ.

Светскиот совет за патување и туризам објави податоци според кои Истанбул во делот на патувања и туризам директно генерира 15,7% БДП, пренесува Анадолија.

По Истанбул, на листата од вкупно 73 градови, следува Анталија, со 15,5% и Москва со 13,7%. Будимпешта се најде на 10. место.

Би можело да ве интересира

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

А1он

Туристите немилосрдни со Охрид, уринираат во парковите и фрлаат ѓубре во езерото

Искра Манојлоска

Во екот на сезоната во Црна Гора има 92 проценти помалку туристи

А1он

ВИДЕО: Англискиот јазик на бугарската министерка за туризам стана хит и потсмев кај јавноста

А1он

ВИДЕО: Колони возила и натаму се упатуваат кон Охрид, градот колабира

Министерството за здравство апелира да се почитуваат донесените протоколи за работата на плажите и базените

А1он