Истанбул има поголем БДП од Македонија, Србија, Хрватска, Црна Гора и Бугарија заедно

Од:

Најголемиот турски град Истанбул има Бруто домашен производ (БДП) вреден 256 милијарди долари, а осум балкански земји заедно имаат 253 милијарди долари, покажува истражување на Институтот за Блискиот Исток во Вашингтон.

Сонер Чагаптеј, директор на турската истражувачка програма на Институтот, објави на Твитер дека бруто домашниот производ во Истанбул е повисок од оној во Албанија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија, Хрватска и Црна Гора заедно.

Според податоците на Светската банка, БДП на Турција минатата година изнесувал 740 милијарди американски долари, а за илустрација, овој индикатор во БиХ во 2018 година бил 20,2 милијарди американски долари.

Истанбул има население од 15,5 милиони, а осумте земји заедно имаат вкупно 28,6 милиони жители.

Би можело да ве интересира

Германија одлучно го отфрлува нон-пејперот за промена на границите на Балканот, аналитичари предлагаат Брисел да го осуди документот

Ана Ололовска

„Еурактив“: Се чека на поцврст став од Брисел за да се смират страстите откако „нон-пејперот“ го размрда Балканот

Ана Ололовска

Рот за „Дојче Веле“: Германија е одлучно против менување на границите на Балканот

Ана Ололовска

Вархеји: ЕУ обезбеди 650.000 вакцини „Фајзер“ за здравствените работници на Западен Балкан

Ана Ололовска

Австрија пренасочува 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан, Македонија ќе добие 119 илјади

Ана Ололовска

Грција и Турција ќе градат доверба на уште една средба

Жарко Настоски