Иран бара членство во БРИКС

Од:

Иран поднесе барање за приклучување кон групата БРИКС, објавија иранските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Саид Хатибзадех изрази надеж дека членството на Иран во БРИКС ќе донесе „дополнителни придобивки“ за сите страни.

Во исто време, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, објави дека и Аргентина поднела барање за членство во БРИКС.

Но, аргентинските власти сè уште не ја потврдиле или демантирале кандидатурата.

БРИКС е економска алијанса чии членки се Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Иран подготвен за размена на затвореници со САД

Ана Ололовска

ЕУ го разгледува одговорот на Техеран за обнова на договорот за иранската нуклеарна програма

Ана Ололовска

Иран на полноќ ќе се изјасни за „конечниот текст“

А1он

Иран подготвен да го прифати предложениот текст за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година

Ана Ололовска

Иран планира да набави уште три сателити како дел од агендата на Владата

А1он

(ВИДЕО) Русија лансираше ирански сателит: „Нема да се користи за следење на Украина“

Ана Ололовска