Инфлацијата во Турција во септември 83,45 отсто

Од:

Инфлацијата во Турција во септември надмина 83 отсто, една седмица откако Централната банка ги намали каматните стапки.

dobivaj vesti na viber

Националната агенција за статистика (ТУИК) соопшти дека цените на производите за широка потрошувачка минатиот месец се покачиле за 83,45 отсто, споредбено со септември минатата година.

Би можело да ве интересира

Двајца загинати во пад на мал авион во близина на фабрика за гас во Турција

Ана Ололовска

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала максимумот

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Поскапувањата на цените најголем проблем за Грците, покажува анкета

А1он