Инфлацијата во Турција се искачи на речиси 79 отсто

Од:

Годишната инфлација во Турција во јуни достигна 78,62 отсто, што е највисока од 1998 година. Ова го објави Националното биро за статистика на Анкара, каде беше посочено дека цената на стоките за широка потрошувачка пораснала за 4,95 отсто. Претходниот месец стапката на инфлација беше околу 74 отсто.

dobivaj vesti na viber

Податоците покажуваат дека транспортот и намирниците особено пораснаа значително во јуни на годишна основа. Трошоците за производство, исто така, продолжија да растат.

– Според податоците на Заводот за статистика, цените што ги добиваат производителите за својата стока во јуни се зголемени за околу 138 отсто во споредба со цените пред една година! Во однос на претходниот месец, има зголемување за околу 6,8 отсто. Производните цени обично течат со временско задоцнување и делумно се вклучени во потрошувачките цени – се наведува во соопштението.

Опозицијата ја обвинува владата дека ги крие бројките за инфлација и претпоставува значително повисока стапка.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пак, тврди дека високите каматни стапки предизвикуваат инфлација. Централната банка ја следи линијата на Ердоган и досега се воздржуваше од зголемување на каматните стапки. Од јануари досега ги задржа каматните стапки на 14 отсто.

Би можело да ве интересира

Светските власти остро реагираат на турскиот напад врз Сирија

Крвави избори во Турција

Доживотен затвор за Ахмет Алтан и уште пет новинари во Турција

Кристијан Ландов

Во Турција приведени 18 лица за вчерашниот напад во Измир

Емир Латифовиќ

Дали стои Фетулах Ѓулен зад убиството на Андреј Карлов?

Емир Латифовиќ

Осумнаесет лица загинаа во нападот во Турција

Емир Латифовиќ