Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 отсто

Од:

Потрошувачките цени во Хрватска во јули пораснаа 12,3 отсто во однос на истиот месец минатата година, што претставува највисока стапка на инфлација откако Државниот завод за статистика (ДЗС) ги евидентира податоците. Најмногу се должи на зголемените цени на горивото и храната.

dobivaj vesti na viber

Цените на стоки и услуги за лична потрошувачка, мерени со индексот на потрошувачки цени, во јули пораснаа за 0,4 отсто во однос на јуни. Во однос на јули минатата година скокнаа за 12,3 отсто, покажува извештајот на ДЗС, објавен денеска.

Порастот на цените од 12,3 проценти претставува забрзување во однос на јуни, кога цените забележаа раст од 12,1 отсто на годишно ниво.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Голема поплава во Ријека, загина маж во автомобил

Горан Наумовски

Во Хрватска уапсени четворица Хрвати, еден Македонец и еден Србин поради шверц на дрога

Ана Ололовска

Разорното невреме ја опустоши Хрватска: Дрво падна врз девојче, итно и била извршена операција

А1он

Гром удри во авион на „Кроација ерлајнс“.

Ана Ололовска

ВИДЕО: Апокалипска во хрватскиот град Чазма, невремето носеше се пред себе

Сите белгиски синдикати ќе протестираат поради инфлацијата

А1он