Инфлацијата во Австрија достигна рекордно високо ниво

Од:

Инфлацијата во Австрија минатиот месец достигна 4,3 отсто, што е ниво кое последен пат е забележано во 1992 година.

dobivaj vesti na viber

– За споредба, во октомври инфлацијата изнесуваше 3,7 отсто, а со 4,3 отсто е на нивото кое последен пат беше забележано во мај 1992 година, изјави генералниот директор на Заводот за статистика, Тобијас Томас.

Инфлацијата првенствено е поттикната од повисоките цени на горивата и енергијата.

Во соседна Германија, инфлацијата во ноември надмина пет отсто, првпат по 30 години, на 5,2 процента. Инфлацијата во еврозоната е, исто така, на највисоко ниво од 1997 година, минатиот месец изнесуваше 4,9 отсто.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Владата е неспособна, Македонија е меѓу државите со највисока инфлација

Во Грција инфлацијата достигна 11,6 отсто

А1он

Италија ќе им исплаќа по 200 евра на семејствата со ниски и средни примања во борба против инфлацијата

А1он

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80 отсто поради наглиот пад на лирата

А1он

Годишната инфлација во Еврозоната овој месец достигна рекордни 8,9 проценти

Бранимир Јовановиќ: Народна банка ќе ја зголеми сиромаштијата ако продолжи да ги зголемува каматите, а инфлацијата нема да се намали

Орце Костов