Инфлацијата во август достигна 9,1 отсто во земјите од еврозоната

Од:

Инфлацијата во европските земји кои го користат еврото достигна нов рекорд во август, од 9,1 отсто, поттикната од скокот на цените на енергијата предизвикан главно од руската војна во Украина, објави денеска европската статистичка агенција Евростат.

dobivaj vesti na viber

Годишната инфлација во 19-те земји од еврозоната во август порасна на 9,1 отсто, што е зголемување во однос на 8,9 отсто во јули, покажуваат најновите податоци објавени од Евростат.

Инфлацијата е на највисоко ниво од кога почна водењето на податоците за еврото во 1997 година. Цените на енергијата скокнаа за 38,3 отсто, додека цените на храната за 10,6 отсто.

Цените на стоките се зголемени за пет отсто, а на услугите за 3,8 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Невработеноста во еврозоната на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти

А1он

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала максимумот

Поскапувањата на цените најголем проблем за Грците, покажува анкета

А1он

Евростат: Од почетокот на година речиси двојно намален европскиот увоз на енергија од Русија

Ана Ололовска

Годинава ќе ја завршиме со инфлација од 14,3 отсто, цените ќе ја празнат потрошувачката кошничка и следната година

Орце Костов

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, постои ризик да се зголеми повеќе

Орце Костов