Индискиот мултимилијардер во посета на Македонија

Од:

Индискиот мултимилијардер, основач и сопственик на компанијата Сахара Индија Паривар, Субрата Рој, пристигна во тридневна посета на Македонија.

Субрата Рој, кој е еден од највлијателните луѓе во Индија и најголем приватен работодавач во Индија, доаѓа по поканата од македонската Влада која му беше упатена во текот на економската турнеја во Индија.

Субрата Рој ќе посети повеќе локации каде би можел да оствари инвестиција, а таргет се земјоделството, образованието и туризмот.

Рој има вработено околу два милиони луѓе, тежи околу 6.5 милијарди долари и работи во голем број бизниси, како во финансиите, осигурувањето, градежништвото, изградба на болници, универзитети.

Индискиот мултимилијардер изутринава на скопскиот аеродром го пречека министерот за финансии Зоран Ставрески.

Би можело да ве интересира

Заев: Секоја криза е шанса, затоа планираме големи проекти

Жарко Настоски

ВИДЕО: Инвестиции од повеќе од осум милијарди евра, најави премиерот Заев за следните шест години

Ана Ололовска

Чекаме важни европски пари за обнова на економијата по ковид-кризата, вели Заев

Жарко Настоски

„Гересхајмер“ отвори фабрика во Бунарџик, инвестиција од 25 милиони евра и 400 работни места

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Дрекселмајер“ отвора нова производствена линија во Кавадарци и нов производствен погон во Куманово

Ана Ололовска

ВИДЕО: Заев во Делчево на почетокот на градежните работи за изградба на современ градски пазар

Ана Ололовска

Leave a Comment

3 × five =