Индискиот милијардер Рој купува хотел во Охрид

Од:

Индискиот милијардер Субрата Рој купува хотел во Охрид дознава А1.

dobivaj vesti na viber

Според наши извори, Индиецот и неговата „Сахара груп“ биле во преговори со три познати охридски хотели, но како што дознаваме изборот паднал само на еден хотел, откако со два хотели пропаднале преговорите.

Договорот како што ни рекоа и некои од хотелските работници во градот кои не сакаат јавно да коментираат ништо ќе биде обелоденет наскоро. Претставници на „Сахара груп“ кои во наредниот период треба да бидат почесто присутни во Охрид, сакале да располагаат со хотелски објект во градот каде ќе престојуваат и од каде ќе ги координираат и вршат сите активности поврзани со најавите за нивно инвестирање во регионот на Охрид и Преспа.

А1 исконтактира неколку угостителски и хотелски работници кои ни ја потврдија оваа информација, но не сакаа да кажат за кој хотел станува збор,иако во Охрид кружат имиња на некои хотели. Во даночното одделение во општина Охрид до овој момент не е регистрирана купопродажба на хотел, која мора да помине кај нив. Инаку Субрата Рој неодамна регистрираше фирма во Македонија и според најавите наскоро ќе започнат сите активности за инвестирање во Македонија. Првично Рој бил заинтересиран да инвестира во Охридско-Преспанскиот регион, конкретно во делот од Свети Наум до Љубаништа покрај самиот брег на Охридското езеро, и понатаму кон Преспа и спорд замислата овде да никне македонскиот Лас Вегас. На последната средба на општинските власти од Охрид со претставници на „Сахара груп“ бил и архитектот кој го дизајнирал познатиот хотел во Дубаи, а кој е во форма на јарбол.

„Целиот тој простор за кој тие се заинтерсирани е од три различни сопствености. Еден дел е во сопственост на фирмата „Охрид турист“, друг дел е на МПЦ и голем дел е во сопственост на жителите на Љубаништа. Тие прашуваа која е стратегијата на општината за тој простор. Стратегијата наша е да се изгради објект со сите содржини кои што може да ги има еден хотел. Кај нив постои интерес. Сите информации му ги дадовме на архитектот, а ние од нив побаравме да ни дадат идејно решение како би го решиле целиот тој простор и повторно да седнеме за да видиме што може, а што не може да се реализира“, изјави неодамна Бранко Арнаудов раководител на секторот за урбанизам во општина Охрид.

 

Мики Трајковски

Би можело да ве интересира

Украдени солзавци и шок бомби од магацин на полицијата во Охрид

Охриѓанката која повика да се запалат Евреите ќе одговара кривично за ширење расизам и ксенофобија

Кристијан Ландов

Кривична пријава против секретарот на Охридската болница, лажирал дека има положено правосуден испит и си пресметувал повисока плата

А1он

Бектеши: Почна со работа новиот производствен погон на Леар и Нормак во ТИРЗ Тетово, инвестиција од 15 милиони евра и до 1.500 нови вработувања

Ана Ололовска

Син го прободел својот татко во Охрид

А1он

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид: Ја осудуваме хајката против градоначалникот Пецаков додека институциите во служба на СДСМ молчат за премиерот Ковачевски

А1он

2 comments

akek 30/08/2012 - 13:34 at 13:34

hahaha ja sam rekol fabrika ce da napraj …10 000 vrabotuvanja ….. ajde ce mozi da peri pari preku bankive ovde ….. ova nosenje investitori …. samo mafij se sobira poslew nikoj nema da ja icisti … meksiko bate …..meksiko …

Reply
goko 30/08/2012 - 16:24 at 16:24

Eden rom vise ili manje nema razlika

Reply

Leave a Comment

1 + 6 =