Иконому: Не постои веројатност за задолжителни прекини на струја за домаќинствата

Од:

Во овој момент не постои веројатност за задолжителни прекини во снабдувањето со електричната енергија за домаќинствата, рече портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на денешниот редовен брифинг со новинарите и истакна дека вложуваат секаков можен напор и ги разгледуваат сите алтернативи што ги имаат, па дури и најтешките за да не стигнат до такво нешто , јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Објасни дека Владата презела мерки за да нема прекини во синџирот на снабдување, со олед на тоа дека „ни претстои тешка зима” и е нејасно што ќе биде и во однос на цените и во однос на енергетската доволност и затоа мора да бидат подготвени „за да не постојат премногу големи проблеми”.

-Нашата земја ги продолжува подготвките за справување дури и со најекстремните сценарија. Како и во другите неодамнешни кризи, така и сега, градиме национални политики за заштита на општеството, но и на бизнисите. Од една страна се активностите за заштеда на енергија во јавниот сектор, но и во домаќинствата и од друга страна со грижа за обезбедување на енергетска доволност. Веќе се развиени координирани напори за снабдување со зголемени количества течен гас, дизел работење на единиците што користат гас и привремено продолжување на искористувањето на лигнитот, објасни Иконому.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СИРИЗА бара оставка од Мицотакис за случајот со прислушкувањата

Во Македонија уапсени четворица Пакистанци осомничени за убиство во Грција

Директорот на службата за разузнавање на Грција и генералниот секретар на грчката Влада си поднесоа оставки

Во Грција потврдени 39 случаи на мајмунски сипаници

А1он

Хотелот во Грција им се извини на македонските гости кои добија известување дека треба предвреме да го напуштат

Орце Костов

Италија ќе им исплаќа по 200 евра на семејствата со ниски и средни примања во борба против инфлацијата

А1он