И Панасоник ја прекинува соработката со Хуавеј

Од:

Јапонската компанија „Панасоник“ одлучи да прекине испорака на одредени компоненти за кинескиот производител на телекомуникациска опрема „Хуавеј“, откако САД воведоа рестрикции за извоз за таа компанија.

– Бројот на производи што се погодени од таа одлука е ограничен и тешко дека ќе има какво било влијание на профитот, тврди претставник на „Панасоник“.

Компонентите што се во прашање се поврзани за паметните телефони. „Панасоник“ испорачува делови за телефоните на „Хуавеј“.

Би можело да ве интересира

Коно: Јужна Кореја погрешно ги проценила безбедносните околности

Јужна Кореја го суспендира договорот за размена на разузнавачки податоци со Јапонија

Средба на шефовите на дипломатии на Јапонија, Кина и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Ана Ололовска

Еден загинат и над 20 повредени во налет на тропската бура Кроса во западна Јапонија

А1он

Мун: Ако Токио сака дијалог ќе пружиме рака

А1он

Царот Нарухито изрази каење поради улогата на Јапонија во Втора светска војна