„Хунгарикум“ за промоција на унгарските производи и услуги

Од:

Конференција на која ќе биде презентиран системот што ги обединува и промовира националните автохтони унгарски производи и услуги „Хунгарикум“, организира денеска Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) во соработка со Амбасадата и Министерството за земјоделство на Република Унгарија.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти ССК, целта на конференцијата е да се презентираат позитивните примери, да се разменат искуства и да се поттикне бизнис соработката меѓу унгарските и македонските компании кога станува збор за промоција на традиционалните производи на меѓународниот пазар и нивната заштита под заеднички бренд.

Пред присутните ќе се обратат амбасадорот на Унгарија во Македонија Ласло Дукс, оперативниот директор на ССК Александар Зарков, заменик државниот-секретар во Унгарското министерство за земјоделство Лоранд Иштван Сакали и економскиот советник во Амбасадата на Унгарија Ервин Сзел.

Би можело да ве интересира

Сојузот на стопански комори потпиша Меморандум за соработка со Стопанската комора на Република Чешка

А1он

Стопанска комора: Мерките кои се носат да не го нарушат оперативното работење на компаниите

А1он

Аркан Керим е нов претседател на Tуристичко-угостителска комора

А1он

Сојузот на стопански комори ќе добие тројца нови потпретседатели

Ана Ололовска

ССК: Новиот Закон за електричен отпад наметнува нереално зголемени давачки за претпријатијата

Ана Ололовска

Признание „Македонски квалитет 2021“ за 10 успешни национални претпријатија

А1он