Хуавеј: САД ја потценуваат нашата сила

Од:

Основачот и извршен директор на Хуавеј, Рен Женгфеи изјави дека САД ја „потценуваат” неговата компанија.

– Американскиот политички персонал според сегашните процедури покажува дека ја потценува нашата сила, рече Рен во интервју за ЦЦТВ и други кинески медиуми.

Тој посочи дека компанијата има алтернатива за набавка на чипови и оти во таа смисла не може да биде „изолирана” од остатокот од светот.

Рен додаде дека 5G програмата на компанијата ќе остане „непроменета” и покрај американските мерки.

Во однос на 5G технологијата, тој нагласи дека други компании ќе го стигнат Хуавеј за две или три години.

Би можело да ве интересира

Американски медиуми: Вработени во „Хуавеј“ со години соработувале со армијата на Кина

Ана Ололовска

Мајкрософт ја продолжува соработката со Хуавеј

Ана Ололовска

Одделот за истражување на „Хуавеи“ во САД се обидува да изгради нов идентитет

Ана Ололовска

На „Хуавеј“ ќе му треба повеќе време да стане најголем производител на паметни телефони

Ана Ололовска

Хуавеј: Нема намалување на производството на паметни телефони

Ана Ололовска

„Хуавеи“ ги даде на суд САД: Компанијата ја оспорува уставноста на американскиот закон за ограничувања

Ана Ололовска