Хабек: Четири кризи што светот го водат кон глобална рецесија

Од:

Освен ако лидерите не решат дел од најголемите светски економски проблеми, тогаш ние можеби ќе се движиме кон глобална рецесија, изјави денеска германскиот министер за економија Роберт Хабек, на Светскиот економски форум во Швајцарија, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Тој тврди дека имало најмалку четири меѓусебно поврзани кризи што треба да се совладаат: високата инфлација, енергетската криза, недостигот од храна и климатските промени.

– Доколку ниту еден од проблемите не се реши, јас стравувам дека ние се движиме кон глобална рецесија, што ќе има огромен ефект не само врз акцијата за климатски промени, туку и врз глобалната стабилност како целина, појасни тој.

Според него, гладот во светот беше доволно ужасен, но претставуваше само еден од проблемите што треба да се решат, кога станува збор за заштита на глобалната стабилност.

– Грижата за нова безбедност на снабдувањето со енергија не е контрадикторност со поголемата цел да се осамостоиме од фосилните горива, додаде тој, говорејќи околу снабдувањето со енергија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Технички проблем во германската Контрола на летање

Ана Ололовска

ВИДЕО: Човечка глава пронајдена пред зградата на судот во Бон

Ана Ололовска

Во 2021 година во Германија евидентирани над 2700 инциденти поврзани со антисемитизам

А1он

Германија враќа антиквитети со непроценлива вредност во Африка

Ана Ололовска

Шолц: Ќе одлучам дали ќе учествувам на самитот на Г-20 ако присуствува и Путин

Ана Ололовска

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он