Гугл инвестира милијарда долари во зделки со медиумски партнери

Од:

Гугл планира да инвестира милијарда долари во партнерства со информативни медиуми ширум светот за развој на апликацијата Showcase, чија цел е промовирање на нивните информации, соопшти извршниот директор Сундар Пичаи.

– Овој финансиски ангажман, наш најголем досега, ќе им плати на новинарите да создаваат и управуваат со висококвалитетни содржини за различни видови на онлајн медиуми, рече Пичаи.

Би можело да ве интересира

Гугл и Твитер против ширењето дезинформации за изборите во САД

Ана Ололовска

Австралија е првата земја во која Фејсбук и Гугл ќе плаќаат за вести

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лидерите на Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл демантираат дека ја задушуваат конкуренцијата

Ана Ололовска

Првите луѓе на Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл на сослушување пред американските конгресмени

Ана Ололовска

Австралиска агенција го тужи „Гугл“ поради измама на корисниците

Ана Ололовска

Светските интернет платформи ги запреа нацистичките и расистички содржини

Ана Ололовска