Груевски: „Ванхол“ почнува да гради фабрика во Македонија

Од:

Белгиската компанија за производство на автобуси „Ванхол“ ја почнува практичната реализација на најавената инвестиција во Македонија. Премиерот Никола Груевски денеска најави дека до крајот на следната недела ќе почне изградбата на фабриката која ќе отвори 400 нови работни места и ќе го зголеми македонскиот извоз за 100 милиони евра.

„Македонија повторно ќе стане извозник на автобуси и тоа голем извозник. Првата тура која „Ванхол“ ја има веќе потпишано е за Америка, односно првите 500 автобуси кои ќе се произведат ќе одат за американскиот пазар и ќе бидат производ од Република Македонија“, изјави Груевски.

Според него, добро е тоа што Македонија порано имаше традиција во производството на автобуси така што белгиската компанија ќе може да најде соодветен кадар, но исто така новата инвестиција ќе биде можност и за младите високообразовни кадри.

„За Ванхол ќе биде добро ова затоа што ќе можат да најдат соодветен кадар, а и некои луѓе од ФАС „11 Окотомври“ исто така ќе можат да се најдат повторно на некои работни места кои во животот еднаш веќе ги работеле. Се разбира ова ќе биде добра шанса и за младите високообразовани кадри и за оние со средно образование, така што ќе има работа за сите“, нагласи Груевски.

Покрај ова потсети дека утре се потпишува и договорот со компанијата „Дрекслер Маер“ која се надева дека наредната пролет ќе ја заврши изградбата на фабриката во Македонија и ќе вработи 4.000 лица.

– Имаат кратки рокови, затоа што имаат потпишано договори за испорака на стоката што треба да ја произведуваат така што се надевам дека наредната пролет веќе ќе бидат готови со фабриката и ќе почнат да вработуваат, изјави премиерот Груевски.

Би можело да ве интересира

Владата демантира дека премиерот Заев имал контакти или соработка со Пекер

Влада: Идентитетот и јазикот не може да бидат предмет на преговори

Влада: Новите толкувања во речникот се од експертите на ИМЈ, ние само го одржуваме системот

Жарко Настоски

Владата го поддржува рушењето на дивоградбите на охридското крајбрежје

Жарко Настоски

Владата го усвои скратениот полицискиот час, за патниците од Индија и Бразил – 14 дена карантин

Жарко Настоски

Владата ќе основа медиумски фонд за проекти од јавен интерес

Жарко Настоски

38 comments

vlado 15/07/2012 - 15:12 at 15:12

nema tuka da se proizvoduvaat,tuka ke se sklopuvaat samo.da,izvozot ke se zgolemi za 100 miliona,ama i uvozot za 98miliona.so ke vgradat makedonsko,motor,menuvac,gumi li,ili mozebi kocnici,stakla,ke polzuvaat samo eftina rabotna raka i nisto poveke,grcija poveke ke prfitira od transport od solunskoto pristaniste

Reply
Caci 15/07/2012 - 15:24 at 15:24

A sto stana so fabrikata SANOS? zosto ne mu pomognavte i nasa fabrika da proizveduva i izvezuva avtobusi? nesum zapoznaena no mislam se sto bese nase se unisti,

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:14 at 23:14

NEMOZEA DA IZNUDAT TOLKU PARI OD NIV,

Reply
dado 15/07/2012 - 17:01 at 17:01

Лон-систем, само наместо кошуљи, тука се автобуси. Рмбааај…

Reply
commanddevil 15/07/2012 - 17:10 at 17:10

SANOS BESE GIGANT VO POSIROKA SMISLA. vo odreden period go otkupi eden aramija ,,nabavljac na gumi,, i za tie vlozeni pari mozes da gi kupi samo nekolkute vekje gotovi avtobusi a ostatokot,zemja,masini,hali oprema…mu e gratis, i pokraj ova na vmrovcite pomilo im bese kupuvanjeto na onie skapanici od kina i ukraina koi po edna godina se zapaluvaat,raspagja bojata na niv otkolku leb da jadea nasi lugje a pokraj toa i ke imaa mnogu pokvaliteten proizvod.ocigledno im nema bapnato pari za mito . I VMROVCINJA..PRESTANETE DA SE UDARATE VO GRAdi SO VASIOT PATRIOTIZAM…VIE NITU STE BILE NITU KE BIDETE TOA…VIE STE OBICNI ARAMII I NISTO POVEKJE

Reply
commanddevil 15/07/2012 - 20:02 at 20:02

koga cobanot ke ja ,,nakrivi shijankata,,koga ke gi sklopi racete kako da ,,moli bogorodica,, i otvori usta….ZNAJTE…LAZE PA SUSHI-PROVERENO

Reply
Bukefal 15/07/2012 - 23:40 at 23:40

Е премиере, премиере, лажго еден невиден! Виде рејтинг да паѓа ти одмак со се партија сушиш лажеш. До сега требаше 100 фабрики да се отворат како што ветувавте, но од тие 100 ниту една не се отвори. Но, на народот треба да му објасниш кои се причините што никој не инвестира овде. А тие се лоша инфраструктура, неспремен работен кадар, не сме во ЕУ и НАТО, партизираност, корупција и други слични глупости!

Reply
commanddevil 15/07/2012 - 23:43 at 23:43

ABRE KOJ VLOZUVA KADE IMA DPMNEOVCI? SVE E TOA BANDA ARAMII KOI DO VCERA NEMAA ZA GAKJI DA KUPAT..NOSEA posrani i nepereni so meseci a sega se pravat kurtoni obleceni vo smoking…abre gi citaat ko selski bukvari..smrdat na VMROVSTINA

Reply
commanddevil 15/07/2012 - 23:49 at 23:49

Padnala baba pritrcal retardiraniot gvujo i ja podignal.
Blagodaram,rekla babata
Ce glasate li za mene..prasal retardiraniot gvujo
Abe jas stvarno padnav ama na gas ne na glava ..rekla babata

Reply
Иван 16/07/2012 - 13:18 at 13:18

Одлично . Секоја чест за владата . Ќе бидат отворено доста нови работни места , а тоа значи дека процентот на невработеност се намалува од ден за ден . Македонија иде напред . Тоа е реалноста .

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:10 at 23:10

SIMNI GI POIRTOKALOVITE OCILA

Reply
Игор 16/07/2012 - 13:21 at 13:21

Немора одма да какате . Сите комуњари сте се собрале и плукате . Незнам дали ке ви биде на арно ако еден од вас ке бдие дел од таа цела структура или некој ваш член од семејтвото , ама нема вие сте така научени . Се познава по вашиот газда БЦ аххаха . И да е се најдобро вие ке најдете некое влакно за да може да го направите слон .

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:11 at 23:11

ZIVI BILI PA VIDELI…..

Reply
Bukefal 17/07/2012 - 23:38 at 23:38

Игор, мора некој да кака, овој лидер ваш Грујо ќе ве остави без плати и пензии, ќе нема што да јадете бе ако не успеете заем да добиете за 1 недела! Знаеш, не се живее од измислени инвестиции и фабрики, треба да се направат вистински!

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D31AD14A494E5A4783D9691BC1A077C8 – еве што требаше да се направи но не се направи!

Reply
trpe original 18/03/2013 - 12:52 at 12:52

Pa, loso e! Zarem vednas mora da se stavaat razni etiketi, samo zatoa sto nekoj ima poinakvo mislenje? Ovoj idiotizam od edno umie ne moze ni vo kliniki da se lekuva. Moze bi na nekoj Goli Otok?

Reply
Маја 16/07/2012 - 14:17 at 14:17

Се множат фабрики, инвестиции, ќе се отворат нови работни места, се намалува невработеноста, само така а хејтерите и душегрижниците нека зборуваат напразно

Reply
jas 16/07/2012 - 14:34 at 14:34

tesko tebe!

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:13 at 23:13

MAJAAA! AKO SE ISKAKA OVDE,,,AJ OBLECI GAKJICKITE I PRAVAC U STAB DA GI INFORMIRAS ZA STORENOTO.

Reply
Иван 16/07/2012 - 16:15 at 16:15

Маја знаеш како велат :
љубоморне душе могу да га п**е !!

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:07 at 23:07

znaci ti i maja ste ljubomorni na opozicijava i zatoa…i,,,MOZE ETE ZA POCETOK MENE DA MI POPUSITE

Reply
Партизан 17/07/2012 - 23:27 at 23:27

Маја, од споменици, жални врби, и други слични глупости не видовме фабрика или друга странска инвестиција! А за невработеноста да не зборам, од што е превисока власта почна да ја крате со бришење од регистри, регистртите немале празни страни за внесување на новите невработени! Случајно да не си гледала Сител, таму Латас кажа и фабрика за авиони ќе правеле на Охридско езеро, не знам дали да поверувам на тоа, ти што викаш, да верувам?

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:30 at 23:30

ne e samo klasicnoto brisenje vo igra,,,za da ne se pokaze realniot broj nevraboteni se izmisli da mladite odat na fakultet so nekoi 98 posto zaminatio a so toa nemozat da se prijavat na biroto.lesen ednostaven nacin za fatamorgana.

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:33 at 23:33

e cekaj de…ke vidis. samo glasaj gi na izborive…

Reply
commanddevil 16/07/2012 - 14:26 at 14:26

SE OTVARAAR RABOTNI MESTA SAMO VO VASITE BOLNI GLAVI KOI FUNKCIONIRAAT EDINSTVENO NA PRINCIPOT…KE! KE OVA…KE ONA! DURI I NEIZGRADENA FABRIKA POTPISALA DOGOVOR ZA AVTOBUSI VO AMERIKA?? ALOOO KOJA BUDALA IOSVEN SLEPCIVE OD DPMNE KE VERUVAAT VO VAKVA GLUPOST???? AKO E I OD COBANOT…MNOGU E!

Reply
Иван 16/07/2012 - 16:14 at 16:14

Маја јас се служува со тебе . Колку и да плукаат резултатите и фактите се гледаат . А ти commanddevil не коментирај бидејќи вие бевте тие што викавте ќе биде , ќе направиме , ќе ова како што велиш ти . Крајот ќе биде уште поинтересен верувај . Бранко ќе се слика на својот остров , а ти и таквите како тебе нема далеку да завршат .

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:35 at 23:35

tocno rezultatite se vidlivi…….kriminal do kriminal,afera do afera.

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:37 at 23:37

batka ti najmalku ke bides toj sto ke kazuvas koj da komentira ili ne…sto mislis kaj l;atas si?

Reply
neno 16/07/2012 - 16:35 at 16:35

Љубомората е очигледна. Кој работи а кој само критикува, ама зато постојат избори кои ке покажат кој треба да биде на власт а кој ке треба да си замине од политичката сцена. Фабриката за автобуси за време на СДСМ се уништи, а види за чудо некој друг сега може да направи нова.

Reply
neno 16/07/2012 - 16:36 at 16:36

Дечки од СДСМ ова за вас е квантна физика.

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:08 at 23:08

OD KADE PA TI ZNAES STO E KVANTNA???……DO VCERA PASESE KOZI A SEGA KUPI BUGARSKA DIPLOMA I MISLIS SI ,,ATOMSKI FIZICAR,,? ABE SELJAK SI OSTANUVA SELJAK.

Reply
Bukefal 17/07/2012 - 23:21 at 23:21

Нено, а Грујо спомне нова фабрика за автобуси ти веднаш таму трк да пумпаш гуми! И Искра и многу други требаше да се отворат, но овчарот на суво те лажел! http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D31AD14A494E5A4783D9691BC1A077C8

Ете ти линк да видиш како Грујо лаже, прво почекај да видиш дали е вистина, па потоа аплицирај за работно место пумпач на гуми!

Reply
Gajver 17/07/2012 - 22:26 at 22:26

Да ве прашам вас кои толку многу се радувате на изјавата дека ќе се градела фабрика за автобуси, дали знаете дека во Македонија постои една од најстарите фабрикиз а автобуси ФАС 11 Октомври? Ја уништија потполно фабриката и многу патриотски увезоа автобуси од кина и украина. Наместо да овозможат македонската фабрика да работи и да вработува македонци, многу патриотски работата ја дадоа на странци. Сега секој ден не бомбардираат со реклами дека треба да трошиме македонски производи за да се отворале нови работни места. Лицемерието нема граници. Груевски е главниот уништувач на македонската економија, а од друга страна сака да се прикаже себеси како спасител и дека е посветен за подобрување на бизнис климата. Напротив, во последно време се се помали странските инвестиции, а богами и домашните. Цинизмот нема граници, ама малку по малку се руши империјата затоа што народот гледа што се прави, односно што не се прави.

Reply
Bukefal 17/07/2012 - 22:52 at 22:52

Абре, џукели ВМР-овски, направена ли е фабриката? Не е направена! Премиерот си подлажнува ли за да си крене рејтинг? Суши лаже! А премиерот фрли лопата малтер вие веднаш како чавки халуцинирате дека нешто е направено! Еве ќе почекаме, ќе видиме дали ќе се направи и ако се направи фабриката ќе ја пофалиме владата со “Але луја, нешто добро да ни се деси и на нас со оваа апашка власт”!

А дека владата на чело со Грујо суши лаже еве прочитајте во дневник, во кој и они прашуваат зошто фабриките на Тривју, Хаер, Искра, Монтипе не се градат, иако Грјучо веќе потпишал договор и фрлил по некоја лопата – http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D31AD14A494E5A4783D9691BC1A077C8

Бидејќи живеам во близината на економската зона ќе ве информирам дали има некоја нова фабрика, а ако не верувате одете таму сами и уверете се како просторот стои пусто -празен!

Леле, ВМР-овци, документирано е дека овчарот ваш суши лаже, а вие му поверувавте и одмак се слетавте во Бунарџик да склопувате автобуси, сте биле живи комедии!

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:04 at 23:04

leleeeee abe denes pocnaa da izleguvaat prvite avtobusi,,,eve gi naredeni spremni za amerika. koja budala e cobanot? potpisale dogovor so amerika od fabrika koja ja nema i nema ni traga od nea, i uste amerive bile budali da dogovaraat nesto koe ne se znae koj i kade ke go proizvede. ke cekaat da napravat fabrika prvo pa mozda ke im sitnat nekoj avtobus.

Reply
selanec 17/07/2012 - 23:24 at 23:24

Se slusa po nasive sela deka Nikola mu gi plaka avtobusite na Branko, koi ovoj gi koristi za kampanja po nasite sela. No, zosto se prasuvavme ? Zatoa sto taka poevtino se reklamira. Na TV reklamite se skapi a Branko besplatno go reklamira so svoite “stupidni” izjavi.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reply
commanddevil 17/07/2012 - 23:42 at 23:42

zatoa sto se stupidni ve teraat od stabovite da kakate ovde? abe odete si fino kaj ljatas vo toa vecerot i sebefalete se. ne mi e jasno sto ve tera koga ste tolku sigurni vo vasata nadmokj da se nervirate so edna mala opozicija? ili? mozebi i ne e mala i vi ja zagrozuva pozicijata so ogled deka se povekje subjekti se zdruzija.pogotovo ve zagrizi doagjanjeto na taci no naskoro i na intelektualnoto krilo od klin.

Reply
selanec 18/07/2012 - 00:01 at 00:01

Vie da si bevte sigurni deka ke pobedite nemase sred leto vo vreme na zetva, so avtobusite na Nikola, da ni precite vo rabotata. Vrska nemate. Da ne se mislite begovi pa nekoja Cveta od nasite polinja da grabnete. Vie i onaka ste nauceni samo da grabate.Aj nadvor od nasite nivi, zasto ako ni se prelee casata ke dojdeme da gi izorame vasite nivi, a za toa i subvencii ke dobieme.

Reply
commanddevil 23/07/2012 - 20:00 at 20:00

nemaj gajle backa…ti znej si i uzivaj si, za opozicijatya ne se sekiraj a bidi siguren,,,ti prv,,,koga ke propeat prvite petli ke se otkazes oc gruevski,,,zatoia? kochi malo

Reply

Leave a Comment

five × one =