Груевски: Со четирите висококатници продолжува градежната експанзија на Македонија

Од:

Со поставувањето на камен-темелникот во општина Аеродром официјално започна изградбата на кулите и трговскиот центар на „Џевахир холдинг“, инвестиција тешка 300 милиони евра.

На простор од 33.000 метри квадратни ќе се гради станбен комплекс од четири висококатници со 42 ката. Секоја од високатниците ќе биде висока по 130 метри, со вкупно 1.376 стана и објект што ќе претставува деловен и трговски центар.

Градежниот простор ќе изнесува 280.000 метри квадратни и треба да обезбеди простор за живеење за околу 5.000 луѓе. Според најавите на турскиот инвеститор Ибраим Џевахир, објектот се очекува да биде готов за три години.

Премиерот Никола Груевски кој беше присутен на поставувањето на камен темелникот заедо со претседателот Ѓорѓе Иванов рече дека „градежната експанзија на Република Македонија, особено на Скопје, која почна во изминатите неколку години продолжува со уште поголема динамика. Тој нагласи оти четирите висококатници се најголемата станбена инвестиција во градежниот сектор и највисоките згради во поновата македонска историја“.

„За аеродромот „Александар Велики“ во Скопје имаше многу наслови во медиумите дека нема да се реализира, како и за висококатниците дека нема никогаш да се случат, но времето покажа нешто друго, односно аеродромот е веќе изграден и се гордееме со него, а денеска официјално почнува изградбата на четири висококатници во Скопје“, рече Груевски.

Би можело да ве интересира

Владата објави комуникација на Мицкоски со Рашковски: Да престане да врши притисок врз институциите и помошта за граѓаните да ја нарекува „уништување на државата”

Предраг Петровиќ

Економскиот совет ги разгледа дополнителните мерки за справување со последниците во економијата

Ландов

Мицкоски: Подавам рака да помогнам на Владата во справувањето со економската криза

Влада: Државните карантини се безбедни и строго контролирани, нашите државјани сместени таму не се закана за никого

Војниците кои се враќаат од мисии во странство ќе бидат во карантин

А1он

Влада: Земјите од регионот и ЕУ договорија зелени коридори за олеснување на транспортот и трговијата на примарни производи

А1он

10 comments

Ali 17/07/2012 - 13:37 at 13:37

gradi grujo gradi, allall ti vera.
Stana po golem i od Goce Dellcev

Reply
Bukefal 17/07/2012 - 17:39 at 17:39

Штом падне рејтинг одмак по лопатата, но тое е веќе видено и познато, Грујче ти се ближи крајот!

Reply
Иван 17/07/2012 - 17:54 at 17:54

Браво Груевски . Секоја чест за делата кој ги правиш .. градот полека полека доаѓа на ниво на светските метрополи . Македонија оди напред . Само така продолжи гради и прави докажи на луѓето со спротивно мислење дека некој навистина се залага за македонскиот народ .

Reply
Gajver 17/07/2012 - 22:20 at 22:20

Што тука има заслуга груевски во изградбата на овие згради. Па да го викнам да даде интервију кога ќе ја градам шупата, и тоа е градба нели и тоа ќе го зголеми развојот во државата. Очигледно некои вредности се изместени потполно. Груевски нема ама благе везе со изградбата на овие згради, каква ли е неговата заслуга за тоа што се слика таму како тој лично да ги инвестирал своите пари за изградба на зградите.

Reply
commanddevil 19/07/2012 - 19:07 at 19:07

bese kaj mene i sveceno go pusti vo upotreba mojot nov nuznik.

Reply
Игор 17/07/2012 - 17:56 at 17:56

Браво Никола . Само така продолжи . Секоја чест.

Reply
Bukefal 17/07/2012 - 22:29 at 22:29

Иван, утре ќе правам гаража, дај јави му се на твојот овчар Грујо да дојде со лопата, слушам рејтингот му паднал! Ем ќе помогне ем ќе си крене рејтинг! Кажи му пополека да вози, оти знаеш, патот 6 години не е реконструиран оти премиерот во последно време беше зафатен со садење жални врби од по 250 000 евра, правење споменици и слични активности на перење пари!

Reply
commanddevil 19/07/2012 - 19:06 at 19:06

nemoze da prodolzi…zalam! mu dojde krajot. . a sam znaes vo zandana nemoze da lopatira.

Reply
HUGO FM 19/07/2012 - 19:11 at 19:11

може може
требаат и таму лопатари за копање компири
колку попознати толку подобро…

Reply
commanddevil 21/07/2012 - 00:32 at 00:32

A DA SE KACITE DPMNEOVCITE NA VRV OD TIE VISOKOKATNICI I RIPNETE OD TAMO,,,SPASETE JA MAKEDONIJA

Reply

Leave a Comment

sixteen + twelve =