Груевски: Македонија-поволна бизнис дестинација

Од:

Тимот на Груевски пред повеќе од 60 компании во руски Нижњиј Новогород ја презентираше Македонија како поволна бизнис дестинација за странски инвестиции.

„Нашата цел е да посетиме што повеќе региони од вашата држава и на локално ниво да ги запознаеме вашите компании со нашите можности и поволности за водење бизнис, за на тој начин да можат да размислуваат за лоцирање на Македонија како место за развој на нивниот бизнис и пласирање на производи на европскиот пазар“ , рече премиерот Груевски.

„Ние им предлагаме на нашите колеги од Стопанската комора на Македонија да се воспостави единствен електронски регистар на компании со цел да се олесни размената на информации меѓу Нижњиј Новогород и Македонија. Се надеваме дека денешната посета ќе ја искористиме како стартен момент за воспоставување на успешна економска билатерална соработка“, порача претседателот на Трговско-индустриската комора на Новогород, Дмитри Краснов.

Министерот за финансии, Зоран Ставревски рече дека Македонија нуди најниски трошоци за реализација на бизнис и најнизок даночен пакет во Европа.

Би можело да ве интересира

Влада: Силно сме спротивставени на корупцијата и постапуваме по меѓународните извештаи

Ана Ололовска

Владата презадоволна од растот на просечната плата: Скокнала за 100 евра од пред четири години

Жарко Настоски

Владата го дополни ребалансот на буџетот, го враќа во Собранието на усвојување

Жарко Настоски

Прозводителите на медицинскa марихуана ќе можат да ја продаваат по светот како дрога

Жарко Настоски

Предлогот за видео надзор се однесува само за процесите кои не може да се дигитализираат, појасни Арсовски

Ќе се реорганизираат државните органи, Владата веќе има и предлог како

Жарко Настоски

4 comments

zoki 20/06/2012 - 14:53 at 14:53

E arno de,gledam se utepaa investitorite so investicii vo makedonija

Reply
СИГМА 20/06/2012 - 15:30 at 15:30

Арчеше,крадевте,на секакви глупости народните пари ги трошевте како Македонија да е бунар без дно.И кога сега веќе нема од каде тргнавте по светот како просјаци низаедни.Која земја е будала на ваква расипничка влада пари да и даде или пострашно па вонеа да инвестира.Море арно сте блиску до Сибир одите таму и невраќајтесе.Барем од Бранко ќе се куртулите.И уплавта однего малку да си ја залечите.

Reply
Stif 20/06/2012 - 15:33 at 15:33

E Nikolaj Veliki, ti ostana da odis uste na Juzniot I Severniot pol da doneses nekoja investicija

Reply
commanddevil 03/07/2012 - 00:19 at 00:19

nisto…..so ova ,,investiciive,, ke imame golem problem. kade ke najdeme tolku prostor da gi smestime site ovie silni investitori? ke mora da zaratime so ova okolnive zemji kako bi prosirile teritorija za da gi smestime! a jas denes gledam koloni polni so avtobusi a vo niv…se investitor do investitor,,sekoj so polni kuferi pari,trcaat,brzaat da fatat red kaj grujos.

Reply

Leave a Comment

3 × 4 =