Груби: Поддржувам промена на законското решение за недела неработен ден

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби вели дека поддржува законски измени во однос на укинување на недела неработен ден и смета дека со ова законско решение, како што изјави денеска, ни затајуваат процеси во државата.

– Апсолутно поддржувам, бидејќи гледам дека со одлуката, со законското решение, ни затајуваат процеси во државата. Подготвени сме да направиме промени во законското решение, но тоа треба да биде консензуално од сите членови на Владата, потврдено од страна на Собранието, рече Груби на прашање од претставници на Стопанската комора на Северна Македонија на денешниот состанок во врска со проектот со „Бехтел и Енка“.

Груби, кој е и координатор за проектот за изградба на автопатите на коридорите 8 и 10д што ќе ги гради „Бехтел и Енка“, рече дека „кога се соочил со овие проблеми, увидел дека е неопходно да се направат законски измени“.

– Затоа поддржувам, ќе се ангажирам, ќе видиме со колегите од Владата, не се сите на исто мислење, а секако не се на исто мислење и сите пратеници, рече Губи.

Би можело да ве интересира

Здружената албанска опозиција: Колку милиони евра ќе се слеат на сметките на „Еуровиа“ и „Ак инвест“?

Груби: Во рацете на „Бехтел и Енка“ е тоа кој ќе биде подизведувач

Груби: Измените во Кривичниот законик се барање на Мицкоски

А1он

Вчерашниот настан во Тетово имаше за цел да дефокусира, не е добар ниту за Албанците ниту за Македонците, смета Груби

Груби: На средбите со Ескобар разговаравме исклучиво само за успешно завршување на уставните измени

Мицкоски: Запаленото возило поврзувано со Груби е дел од криминална пресметка

Орце Костов