Грција и Македонија можат уште повеќе економски да соработуваат, се согласија Бесими и колегата Кундурос

Од:

Економската соработка со Грција има голем потенцијал за проширување, што може да биде поддржано и преку потпишување на меѓудржавни договори за заштита на инвестициите и избегнување на двојното оданочување. Ова беше дискутирано на денешната протоколарна средба помеѓу министерот за финансии Фатмир Бесими и амбасадорот на Грција во земјава Русос Кундурос.

dobivaj vesti na viber

Северна Македонија и Грција немаат склучено Договор за одбегнување на двојно одданочување. Годинава двете земји разменија текстови на модел на договорот и во тек е разгледување на содржината на одредбите на грчкиот договор, стои во соопштението на Министерството за финансии.

Исто така, двете земји немаат Договор за поттикнување на заемна заштита на инвестиции. Потпишување на ваков документ, за што има интерес од нашата страна, може да даде поддршка за раст на инвестициите помеѓу двете земји.

Приливот на странски директни инвестиции од Грција во последните десет години изнесува 130,3 милиони евра (или 4,4 отсто од вкупните СДИ во земјата). Грција е еден од нашите најголеми трговски партнери, но има потенцијал за продлабочување на соработката. Од почетокот на година, односно периодот јануари-април, извозот во Грција изнесува 55,2 милиони евра, што е раст за 7,3 отсто во однос на истиот период лани. Кај увозот е забележан раст од 20,5 отсто од почеток на годината, односно од јануари до април увезена е стока во вредност од 188 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

Предраг Петровиќ

Пожарникари од шест европски земји ќе бидат распределени во Грција за да помагаат во пожарите во текот на летото

Ана Ололовска

Стратешкиот план за економска дипломатија и екстровертност на Грција за 2022 вклучува и 20 активности со Северна Македонија

Ана Ололовска

Инциденти меѓу полицијата и студенти во Солун

Ана Ололовска

Во пожар во Атина изгореа кутии со хуманитарна помош за Украина

Мицотакис: Греши Ердоган ако мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција

Ана Ололовска