Гравот, кромидот, краставиците и портокалите најмногу поскапеле

Од:

Гравот, кромидот, краставиците и портокалите  минатиот месец најмногу поскапеле на зелените пазари, во споредба со истиот месец лани.

Според податоците на Државниот завод за статистика, најголемо намалување на цените е забележано кај црвените домати, лукот, зелката и карфиолот.

На пазарите на големо во септември 2013, во споредба со истиот месец од 2012 година, најмногу поскапеле оризот, кромидот, краставиците и бананите. Најголемо намалување се забележува кај црвените домати, модрите патлиџани, зелката и лубениците.

Би можело да ве интересира

ЛДП: Премиере, народот не сака тркала и барок, туку леб и евтина струја

Ана Ололовска

ВИДЕО: Граѓаните ги удри „новиот бран“ поскапувања

Ана Ололовска

Зголемени продажните цени на производителите на индустриски производи

Ана Ололовска

Трошоците на живот во септември зголемени за 0,2 проценти

Ана Ололовска

Од викендов поскапува пивото, до крај на месецот и цигарите

Ана Ололовска

На пазарите најмногу поскапеле компирите, кромидот, зелката и лимоните

Ана Ололовска