Граѓаните сепак ќе имаат парно греење

Од:

Со посредство на Владата на Република Македонија надмината е заканата од Макпетрол дека ќе ја прекине испораката на мазут и гас за Топлификација поради неисплатен долг од 105 милиони денари , а со тоа граѓните ќе останат без парно греење.

Како што се наведува во соопштението од Секторот за односи со јавноста на Владата на РМ, граѓаните и субјектите ќе бидат снабдувани со топлинска енергија.

Нема информации на кој начин интервенирала Владата во спорот меѓу приватните компании во врска со снабдувањето неа граѓаните и субјектите со топлинска енергија.

„Макпетрол“ денеска соопшти дека поради долгот, од утре ќе ја прекине испораката на мазут и гас.

Би можело да ве интересира

Владата ќе ја покрие разликата во цената на парното

Катерина Павлова-Николовска

Парното греење ќе се нормализира во текот на вечерта најавуваат од ЕСМ

Владата го продолжи рокот за постоење на кризна состојба со топлинска енергија до 30 април

А1он

Цената на топлинската енергија утврдена согласно берзанските цени на природниот гас, сметките ќе останат исти

А1он

Пониски сметки за граѓаните кои имале послабо греење или студени радијатори порачуваат од Регулаторна

Катерина Павлова-Николовска

ЕСМ го презеде управувањето со БЕГ и Топлана Скопје Север

Ана Ололовска

Leave a Comment

14 − 11 =