Големопродажните цени на гас во Велика Британија и во Европската унија се зголемија за 17 отсто

Од:

Големопродажните цени на гас во Велика Британија и во Европската унија се зголемија за 17 отсто, откако германскиот енергетски регулатор суспендираше издавање дозвола за гасоводот Северен поток-2 од Русија до Германија, јави Би-Би-Си.

Беше нагласено дека компанијата што ќе управува со гасоводот мора да го почитува германското законодавство пред да може да се издаде дозвола за проект вреден 10 милијарди евра.

Критичарите стравуваат дека гасоводот ќе ја зголеми енергетската зависност на Европа од Русија. Гасоводот беше завршен во септември, но изградбата беше проследена со доцнење.

Поминувајќи под Балтичкото Море, Северен поток-2 ќе го удвои извозот на руски гас во Германија, но ќе ја заобиколи и Украина, која се потпира на приходите од постојните гасоводи и ќе биде тешко погодена од губењето на транзитните такси.

Германските компании инвестираа многу во гасоводот долг 1.225 километри, а поранешниот канцелар Герхард Шредер одигра голема улога во неговиот развој.

Би можело да ве интересира

Џонсон со порака до Москва: Нема да се двоумиме со остри санкции и распоредување сили на НАТО во Украина

А1он

Забавите во Даунинг стрит под лупа на Скотланд Јард

Ана Ололовска

Џонсон: Инвазија на Украина би била „катастрофален чекор“

А1он

Британско истражување открива колку долго и силно штити бустерот од омикрон

Ана Ололовска

Британија: Пад на бројот на новозаразени

Ана Ололовска

Британија ги укинува ковид пропусниците и маските

А1он