Годишната инфлација во Еврозоната овој месец достигна рекордни 8,9 проценти

Од:

Инфлацијата во 19-те држави на Еврозоната во јули достигна рекордни 8,9 отсто, поттикната од покачените цени на енергенсите што делумно растат и поради војната во Украина, покажуваат најновите податоци на Евростат објавени денеска.

dobivaj vesti na viber

Тоа е зголемување на и онака високата инфлаторна стапка која во јуни изнесуваше 8,6 проценти.

Инфлацијата во ЕУ достигнува рекордни нивоа од 1997 година кога почна статистичкото следење на податоците.

Цените на енергенсите на годишно ниво овој месец се зголемиле за 39,7 отсто, додека оние на прехранбените производи за 9,8 проценти.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Сите белгиски синдикати ќе протестираат поради инфлацијата

А1он

Раст на инфлацијата во Франција во август

А1он

Последни проценки: Германија во 2023 година ја чека рецесија

А1он

Се очекува инфлацијата во Аргентина да достигне 95 отсто

Инфлацијата во август достигна 9,1 отсто во земјите од еврозоната

А1он

Американските компании ги заменуваат работниците со роботи

А1он